Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, ноември 2013 година

четврток, 05 декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во
ноември 2013 година, во споредба со октомври 2013 година, е намален за 2.0%. Споредено по групи на услуги,
зголемување е забележано во групите Храна за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.5%, додека во групата
Ноќевања е забележано намалување за 9.0%.
Индексот на цените на угостителските услуги во ноември 2013 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е намален за 0.1%.
Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- ноември 2013 година, во однос
на истиот период од минатата година, е зголемен за 1.2%, додека во однос на декември 2012 година е зголемен
за 1.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика