Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, јануари 2013

петок, 15 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските
производи на зелените пазари во јануари 2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, се забележува
кај компирите, гравот, краставиците и лимоните. Најголемо намалување на цените е забележано кај лукот и
зелката.
Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во јануари 2013,
во споредба со истиот месец од 2012 година, се забележува кај компирите, гравот, морковот, кикиритките во
зрно и лимоните. Најголемо намалување се забележува кај лукот, зелката и јаболката.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика