Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, октомври 2012

четврток, 15 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските
производи на зелените пазари во октомври 2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува
кај црвените домати, црвените пиперки, компирите, зелката, карфиолот и лимоните. Најголемо намалување
на цените е забележано кај лукот, спанаќот, краставиците и корнишоните.
Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во октомври
2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај црвените пиперки, компирите, гравот,
кромидот, зелката, кикиритките во зрно и бананите. Најголемо намалување се забележува кај лукот,
краставиците, корнишоните и дињите.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика