Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, мај 2012

петок, 15 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските
производи на зелените пазари во мај 2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај
краставиците, кикиритките во зрно, лубениците и бананите. Најголемо намалување на цените е забележано
кај компирите, кромидот, лукот и зелката.
Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во мај 2012,
во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај црвените домати, зелените пиперки, гравот
и бананите. Најголемо намалување се забележува кај компирот, кромидот, лукот, зелката, јаболката и
портокалите.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика