Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, април 2012

вторник, 15 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските
производи на зелените пазари во април 2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај
краставиците, кикиритките во зрно и бананите. Најголемо намалување на цените е забележано кај компирите,
кромидот, лукот и зелката.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во април 2012,
во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај црвените домати, младиот кромид и бананите.
Најголемо намалување се забележува кај компирот, кромидот, лукот и зелката.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика