Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари

четврток, 15 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските
производи на зелените пазари во февруари 2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува
кај спанаќот, кикиритките во зрно и лупените ореви. Најголемо намалување на цените е забележано кај
компирите, кромидот и лукот.
Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во февруари
2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај зелката и морковот. Најголемо намалување
се забележува кај зелените пиперки, компирите, лукот, крушите, јаболката и киви.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика