Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, на пазарите на големо и на добиточните пазари

среда, 15 февруари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во јануари 2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај зелката, кикиритките во зрно и лупените ореви. Најголемо намалување на цените е забележано кај црвените домати, кромидот и крушите.


Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во јануари 2012, во споредба со истиот месец од 2011 година, се забележува кај зелката, јаболката и лупените ореви. Најголемо намалување се забележува кај компирите, кромидот, лукот, морковот, киви и лимоните.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика