Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари

понеделник, 16 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските
производи на зелените пазари во декември 2011, во споредба со истиот месец од 2010 година, се забележува
кај зелката, кикиритките во зрно и лупените ореви. Најголемо намалување на цените е забележано кај црвените
домати, кромидот, крушите и бананите.
Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во декември
2011, во споредба со истиот месец од 2010 година, се забележува кај зелката, краставиците, морковот и
лупените ореви. Најголемо намалување се забележува кај компирите, кромидот, лукот и крушите.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика