Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари

четврток, 15 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во ноември 2011, во споредба со истиот месец од 2010 година, се забележува кај бабурите, зелката, спанаќот, кикиритките во зрно и лупените ореви. Најголемо намалување на цените е забележано кај компирите и кромидот.
 
Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во ноември 2011, во споредба со истиот месец од 2010 година, се забележува кај зелката, морковот, јаболката, лупените ореви, портокалите и мандарините. Најголемо намалување се забележува кај црвените пиперки, компирите, кромидот, лукот и крушите.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика