Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделските производи на зелените пазари, на пазарите на големо и на добиточните пазари

петок, 15 април 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во март 2011, во споредба со истиот месец од 2010 година, е забележан кај компирите, лукот и зелката.

Најголемо намалување на цените е забележано кај оризот и кај морковот.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во март 2011, во споредба со истиот месец од 2010 година, е забележано кај компирите, лукот, зелката, кикиритките-зрно и лупените ореви.

Најголемо намалување е забележано кај оризот, црвените домати, краставиците, морковот и портокалите

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика