Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, декември 2010

петок, 14 јануари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во декември 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај црвените домати, лукот, крушите и бананите.

Најголемо намалување на цените се забележува кај оризот, зелката, краставиците и морковот.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во декември 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај компирите, лукот, крушите и оревите.

Најголемо намалување се забележува кај оризот, зелката, морковот, јаболката, киви, лимоните и портокалите.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика