Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, ноември 2010

среда, 15 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во ноември 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај црвените домати, лукот, спанаќот и крушите.

Најголемо намалување на цените се забележува кај оризот, зелените пиперки, црвените пиперки, морковот и мандарините.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во ноември 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај црвените домати, зелените пиперки, црвените пиперки, бабурите, лукот, краставиците и крушите.

Најголемо намалување се забележува кај оризот, кромидот, зелката, морковот, јаболката, киви и маслинките.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика