Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, на пазарите на големо и на добиточните пазари

четврток, 14 октомври 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во септември 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај лукот, спанаќот, краставиците и лимоните. Најголемо намалување на цените се забележува кај корнишоните, карфиолот, дињите и јаболката.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во септември 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај лукот, спанаќот и краставиците.

Најголемо намалување се забележува кај црвените пиперки, зелката, морковот и јаболката.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика