Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари

петок, 13 август 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во јули 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај грашокот, лукот, зелката, лубениците, праските и лимоните. Најголемо намалување на цените се забележува кај кромидот, морковите, јаболката и портокалите.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во јули 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај зелените пиперки, лукот, лубениците, дињите и лимоните. Најголемо намалување се забележува кај кромидот, морковите, јаболката и портокалите.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика