Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари

вторник, 13 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во јуни 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, е забележан кај компирите, грашокот, лукот, зелката, краставиците и лимоните. Најголемо намалување на цените е забележано кај морковите, тиквичките, вишните, јаболката и портокалите.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во јуни 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, е забележано кај краставиците, јаболката и лимоните. Најголемо намалување е забележано кај црвените домати, морковите, лубениците, дињите и тиквичките.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика