Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари

петок, 14 мај 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во април 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај кромидот, младиот кромид, лукот и младиот лук. Најголемо намалување на цените се забележува кај зелените пиперки, цвеклото, јаболката и бананите.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во април 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај кромидот, младиот кромид, младиот лук и јаболката. Најголемо намалување се забележува кај компирите, краставиците и бананите.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика