Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари

понеделник, 15 февруари 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во јануари 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај црвените домати, кромидот, лукот и зелката. Најголемо намалување на цените се забележува кај краставиците, крушите, јаболката и јајцата.

Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во јануари 2010, во споредба со истиот месец од 2009 година, се забележува кај црвените домати, зелените пиперки, лукот и зелката. Најголемо намалување се забележува кај краставиците, крушите и бананите.





  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика