Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, октомври 2013

петок, 15 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските производи на зелените пазари во октомври 2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, се забележува кај зелените пиперки, краставиците, корнишоните и портокалите. Најголемо намалување на цените е забележано кај зелката и лимоните.


Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во октомври 2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, се забележува кај зелените пиперки, кромидот, краставиците, корнишоните и дињите. Најголемо намалување се забележува кај модрите патлиџани, зелката и крушите.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov 
  
© Државен завод за статистика