Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Цени на земјоделски производи на зелените пазари, пазарите на големо и на добиточните пазари, септември 2013

вторник, 15 октомври 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, најголем пораст на најчестите цени на земјоделските
производи на зелените пазари во септември 2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, се забележува
кај гравот, кромидот, краставиците и портокалите. Најголемо намалување на цените е забележано кај црвените
домати, лукот, зелката и карфиолот.
Најголемо зголемување на најчестите цени на земјоделските производи на пазарите на големо во септември
2013, во споредба со истиот месец од 2012 година, се забележува кај оризот, кромидот, краставиците и бананите.
Најголемо намалување се забележува кај црвените домати, модрите патлиџани, зелката и лубениците.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 845

е-пошта:  slobodan.prckovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика