Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Откуп и продажба на земјоделски производи, трето тримесечје од 2023 година

среда, 15 ноември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на
земјоделски производи изнесува 5 492 867 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година е намалено за
8.2 %.
Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 12.4 %, додека кај
продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано намалување од 2.7 %.
Намалување е забележано кај житните и индустриските растенија, овоштартсвото и лозарството, додека кај алкохолните
пијалаци има зголемување за 81.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика