Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животен стандард


Потрошувачката кошница за исхрана и пијалаци, јули - септември 2010

петок, 10 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јули-септември 2010 година, едно четиричлено домаќинство беше во можност со една просечна нето-плата да ја наполни месечната потрошувачка кошница за исхрана и пијалаци.

Просечната нето-плата по работник за јули 2010 година изнесуваше 20 299 денари, при што трошоците за исхрана и пијалаци беа пониски од просечната нето-плата за 8 407 денари, односно за 41.4%.

Просечната нето-плата по работник за август 2010 година изнесуваше 20 541 денари. Со вкупните трошоци за исхрана и пијалаци од 11 891 денар за задоволување на останатите потреби остануваат 8 650 денари, односно 42.1%.

Просечната нето-плата по работник за септември 2010 година изнесуваше 20 554 денари. Вкупните трошоци за исхрана и пијалаци изнесуваа 12 037 денари и беа пониски од просечната нето-плата за 8 517 денари, односно за 41.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 837

е-пошта:  stase.nolev@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика