Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Животен стандард


Во периодот јануари - март 2010 година просечната нето-плата ја покриваше вредноста на потрошувачката кошница за исхрана и пијалаци

среда, 09 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари - март 2010 година едно четиричлено домаќинство беше во можност со една просечна нето-плата да ја наполни месечната потрошувачка кошница за исхрана и пијалаци.

Просечната нето-плата по работник за јануари 2010 година изнесуваше 20 330 денари, при што трошоците за исхрана и пијалаци беа пониски од просечната нето-плата за 8 179 денари, односно за 40.2%.

Просечната нето-плата по работник за февруари 2010 година изнесуваше 20 240 денари. Со вкупните трошоци за исхрана и пијалаци од 12 285 денари, за задоволување на останатите потреби остануваа 7 955 денари, односно 39.3%.

Просечната нето-плата по работник за март 2010 година изнесуваше 20 338 денари. Вкупните трошоци за исхрана и пијалаци изнесуваа 12 336 денари и беа пониски од просечната нето-плата за 8 002 денари, односно за 39.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 837

е-пошта:  stase.nolev@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика