Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, декември 2012

среда, 27 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во декември 2012 година, во однос на декември 2011 година, изнесува 100.4
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Информации и комуникации (4.4%), Земјоделство, шумарство и рибарство (4.2%) и
Дејности на здравствена и социјална заштита (3.4%).
Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Информации и комуникации (41.9%), Трговија на големo и трговија на мало; поправка
на моторни возила и мотоцикли (8.1%) и Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација
(6.6%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во декември 2012 изнесува 31 466 денари.
Во декември 2012 година, 2.1% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика