Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, ноември 2012

среда, 30 јануари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, изнесува 100.0.
Индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во ноември 2012 година, во однос на
октомври 2012 година, изнесува 99.1.
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (8.6%), Рударство
и вадење на камен (5.7%) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли
(3.3%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен за ноември 2012 изнесува 30 595 денари.
Во ноември 2012 година, 2.2% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика