Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, мај 2012

петок, 27 јули 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во мај 2012 година, во однос на мај 2011 година, изнесува 99.7.
Ваквото намалување се должи, пред сé, на намалувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Информации и комуникации (14.4%), Административни и помошни услужни дејности
(7.0%) и Уметност, забава и рекреација (6.8%).
Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (5.2%), Уметност, забава и рекреација (4.6%) и
Преработувачка индустрија (3.1%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во мај 2012 изнесуваше 30 636 денари.
Во мај 2012 година, 1.7% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика