Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, февруари 2023 година

четврток, 20 април 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во февруари 2023 година, во однос на февруари 2022 година, изнесува 113.4.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен
во секторите: Градежништво (21.9 %), Информации и комуникации (18.7 %) и Објекти за сместување и сервисни
дејности со храна (17.1 %).
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Транспорт и складирање (9.9 %), Рударство и вадење на камен (9.5 %) и Дејности во врска со недвижен
имот (5.1 %).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во февруари 2023 година, изнесува 50 486 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика