Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јуни 2010 г., во однос на јуни 2009 г., е намалена за 0.5%

петок, 27 август 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јуни 2010 година, во однос на јуни 2009 година, изнесува 99.5.

Ваквото намалување е резултат, пред сé, на намалувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Хотели и ресторани (7.4%), Активности во врска со недвижен имот, изнајмување и деловни активности (4.9%) и Други комунални, културни, општи и лични услужни активности (3.6%).

Намалување на просечната исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Сообраќај, складирање и врски (7.1%), Хотели и ресторани (5.6%) и Рударство и вадење на камен (4.5%).

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јуни 2010 изнесува 30 035 денари.

Во јуни 2010 година, 3.0% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика