Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, август 2013

вторник, 29 октомври 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во август 2013 година, во однос на август 2012 година, изнесува 100.7.

 
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Tранспорт и складирање (6.7%), Рударство и вадење на камен (6.6%) и Други услужни
дејности (6.6%).


Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности
за санација на околината (4.9%), Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (4.4%) и
Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (2.3%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во август 2013 изнесува 30 990 денари.


Во август 2013 година, 1.5% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика