Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, март 2013

вторник, 28 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во март 2013 година, во однос на март 2012 година, изнесува 101.0


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Tранспорт и складирање (7.2%), Снабдување со вода; отстранување на отпадни води,
управување со отпад и дејности за санација на околината (4.1%) и Дејности на здравствена и социјална заштита
(3.8%).


Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Информации и комуникации (26.2%), Рударство и вадење на камен (6.3%) и
Градежништво (6.3%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во март 2013 изнесува 31 185 денари.


Во март 2013 година, 2.6% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика