Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, мај 2012 година

петок, 27 јули 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во мај 2012 година, во однос на мај 2011 година, изнесува 99.6.
Ваквото намалување се должи, пред сé, на намалувањето на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен во секторите: Информации и комуникации (15.8%), Уметност, забава и рекреација (7.2%) и
Административни и помошни услужни дејности (7.0%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (4.7%), Уметност, забава и рекреација (4.5%) и
Преработувачка индустрија (3.2%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во мај 2012, изнесуваше 20 867 денари.
Во мај 2012 година, 1.7% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика