Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, март 2012

вторник, 29 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во март 2012 година, во однос на март 2011 година, изнесува 102.4.
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Информации и комуникации (55.9%), Стручни, научни и технички дејности (16.8%) и
Градежништво (6.9%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Информации и комуникации (48.0%), Градежништво (14.8%) и Земјоделство,
шумарство и рибарство (3.9%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2012, изнесува 21 081 денари.
Во март 2012 година, 2.0% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика