Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, ноември 2010

петок, 28 јануари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето- плата по вработен, во ноември 2010 година, во однос на ноември 2009 година, изнесува 103.6

Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила, мотоцикли и предмети за лична употреба и за домаќинствата (7.8%), Финансиско посредување (6.3%) и Преработувачка индустрија (6.2%).

Најголем пораст на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележан во секторите: Рибарство (15.6%), Финансиско посредување (4.6%) и Други комунални, културни, општи и лични услужни активности (1.2%).

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во ноември 2010 изнесува 20 633 денари.

Во ноември 2010 година, 1.9% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 835

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика