Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, декември 2017 година

четврток, 22 февруари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, изнесува 101.7.
Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен
во секторите: Други услужни дејности (9.8%), Преработувачка индустрија (9.3%) и Објекти за сместување и сервисни
дејности со храна (8.9%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Информации и комуникации (13.7%), Стручни, научни и технички дејности (10.6%) и Преработувачка
индустрија (10.3%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2017 година, изнесува 23 850 денари.
Во декември 2017 година, 1.2% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика