Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, април 2016

среда, 22 јуни 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во април 2016 година во однос на април 2015 година, изнесува 102.8.
Ваквото зголемување е резултат, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (30.7%), Градежништво (12.7%) и Стручни, научни и
технички дејности (12.1%).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација (35.1%), Стручни, научни и технички дејности (8.8%) и
Финансиски дејности и дејности на осигурување (5.0%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април 2016 година изнесува 22 356 денари.
Во април 2016 година, 1.3% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика