Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, јануари 2013

понеделник, 18 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените
на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во јануари 2013, во однос на декември 2012, изнесува 100.3,
а во однос на јануари 2012 изнесува 103.8.
Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во јануари 2013, во однос на декември 2012,
пораст на индексите е забележан во групите: Ресторани и хотели за 3.2%, Здравје за 0.8%, Храна и безалкохолни
пијалаци за 0.6%, Алкохолни пијалаци, тутун за 0.5%, Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина за 0.3% и
Облека и обувки за 0.1%.
Намалување на индексите на трошоците на животот е забележанo во групите: Рекреација и култура за 1.2%,
Транспорт за 0.8%, Домување, вода, електрика, гас и др. горива и Комуникации за 0.4% и Останати стоки и
услуги за 0.1%.
На ниво од претходниот месец остана индексот на групата Образование.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика