Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, ноември 2012

петок, 07 декември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку
цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во ноември 2012, во однос на октомври 2012,
изнесува 100.0, а во однос на ноември 2011 изнесува 104,6.


Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во ноември 2012, во однос на
октомври 2012, пораст на индексите е забележан во групите: Облека и обувки за 2.2%, Здравје за 0.5%,
Останати стоки и услуги за 0.4%, Домување, вода, електрика, гас и др. горива и Ресторани и хотели за
0.1%.


Намалување на индексот на трошоците на животот е забележан во групите: Транспорт за 0.8%, Храна
и безалкохолни пијалаци за 0.2% и Рекреација и култура за 0.1%.


На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Алкохолни пијалаци, тутун, Мебел,
покуќнина и одржување на покуќнина, Комуникации и Образование.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика