Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP, јуни 2012

понеделник, 09 јули 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку
цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во јуни 2012, во однос на мај 2012, изнесува
99.5, а во однос на јуни 2011 изнесува 102.1.
Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во јуни 2012, во однос на мај
2012, намалување на индексите е забележано во групите: Транспорт за 2.0%, Комуникации за 1.8%,
Ресторани и хотели за 0.6%, Храна и безалкохолни пијалаци за 0.4%, Мебел, покуќнина и одржување
на покуќнина и Останати стоки и услуги за 0.2% и Домување, вода, електрика, гас и др. горива за
0.1%.
Пораст на индексот на трошоците на животот е забележан во групите: Облека и обувки за 0.5%,
Алкохолни пијалаци, тутун и Рекреација и култура за 0.2% и Здравје за 0.1%.
На ниво од претходниот месец остана индексот на групата Образование.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика