Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот според класификацијата COICOP, декември 2011

понеделник, 09 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку
цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во декември 2011, во однос на ноември 2011,
изнесува 99.9, а во однос на декември 2010 изнесува 102.8.
Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во декември 2011, во однос на
ноември 2011, намалување на индексите е забележанo во групите: Рекреација и култура за 1.2%,
Мебел, покуќнина и одржување на покуќнината за 0.7%, Храна и безалкохолни пијалаци, Алкохолни
пијалаци, тутун, Транспорт и Комуникации за 0.1%.
Пораст на индексите на трошоците на животот е забележан во групите: Домување, вода, електрика, гас
и др. горива за 0.4%, Облека и обувки, Здравје и Ресторани и хотели за 0.1%.
На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите Образование и Останати стоки и услуги.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика