Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, јули 2011 година

понеделник, 08 август 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во јули 2011 година, во однос на јуни 2011 година, изнесува 99.2, а во однос на јули 2010 година изнесува 103.8.
 
Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во јули 2011 година, во однос на јуни 2011 година, намалување на индексите е забележано во групите: Храна и безалкохолни пијалаци за 2.2% и Облека и обувки за 0.1%.
 
Пораст на индексите на трошоците на животот е забележан во групите: Рекреација и култура за 2.8%, Ресторани и хотели за 0.5%, Алкохолни пијалаци, тутун, Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина и Здравје за 0.1%.
 
На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Домување, вода, електрика, гас и др. горива, Транспорт, Комуникации, Образование и Останати стоки и услуги.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика