Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, април 2011

понеделник, 09 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во април 2011, во однос на март 2011, изнесува 100.3, а во однос на април 2010, изнесува 104.8.

Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во април 2011, во однос на март 2011, пораст на индексите е забележан во групите: Рекреација и култура за 1.6%, Храна и безалкохолни пијалаци и Останати стоки и услуги за 0.6%, Алкохолни пијалаци, тутун, Облека и обувки, Домување, вода, електрика, гас и др. горива, Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина и Транспорт за 0.1%.

Намалување на индексите на трошоците на животот за 0.6% е забележано во групата Комуникации.

На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Здравје, Образование и Ресторани и хотели.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика