Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот според класификацијата COICOP и цени на мало, декември 2019 година

среда, 08 јануари 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во декември 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 100.3, а индексот на цените на мало 101.0.

Индексот на трошоците на животот  во 2019 година, во однос на 2018 година, бележи пораст од 0.8 %, а индексот на цените на мало е на исто ниво како и минатата година.

Движењето на индексот на трошоците на животот во 2019 година беше различно кај одделни групи на потрошувачката. Пораст на индексите е забележан во групите: Алкохолни пијалаци, тутун и наркотици за 5.6 %, Здравје за 2.7 %, Храна и безалкохолни пијалаци, Рекреација и култура за 1.6 %, Мебел, покуќнина и одржување на покуќнината за 1.2 %, Ресторани и хотели за 0.9 %.

Намалување на индексите е забележано во групите: Транспорт за 2.2 %, Комуникации за 1.7 %, Облека и обувки за 1.5 %, Образование за 0.4 %, Домување, вода, електрика, гас и други горива за 0.1 %.

Групата Останати стоки и услуги е на ниво од претходната година. 

Движењето на индексот на цените на мало во 2019 година, исто така, беше различно кај одделни групи производи. Пораст на индексите е забележан во групите: Индустриско-прехранбени производи за 1.4 % и Земјоделски производи за 0.4 %.

Намалување на индексите е забележано во групите: Пијалаци за 1.5 %, Услуги за 0.3 %, Индустриско непрехранбени производи и тутун за 0.1 %.

Индексот на трошоците на животот во декември 2019 година, вo споредба со декември 2018 година, забележа пораст од 0.4 %, а  индексот на цените на мало забележа намалување од 0.2 %.

...


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика