Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот според COICOP и цени на мало, ноември 2019 година

вторник, 10 декември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во ноември 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.9, а индексот на цените на мало 99.4.

Намалување на индексите на трошоците на животот во ноември 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежото и разладеното овошје за 9.6 % и безалкохолните пијалаци за 0.3 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај авионскиот превоз на патници за 23.0 %, течните горива за домаќинствата за 2.3 %, информатичката опрема за 1.8 %, средствата за чистење и одржување на станот за 1.6 %, електричните апарати за лична хигиена за 1.4 %, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.9 %, дисковите, касетите, дискетите, ЦД-ромовите, филмовите за 0.8 %, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема за 0.7 %, големите електрични апарати за домаќинствата, опремата за спорт, кампирање и рекреација во природа за 0.6 %, книгите за 0.5 %, течните горива и мазива како дел од опремата за сопствени сообраќајни средства за 0.3 %.

Пораст на индексот на трошоците на животот во ноември 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежиот и разладениот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 5.6 %, сувото овошје и јаткастите производи за 1.6 %, свежата и разладената риба за 0.8 %, другите пекарски производи, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи за 0.7 %, трбушките за 0.6 %, жестоките пијалаци за 0.5 %, лебот и житата, месото, сирењето и урдата за 0.4 %.

Во ноември 2019 година, пораст на индексите на трошоците на животот, исто така, е забележан и кај гасот за домаќинствата за 4.5 %, обувките за 2.3 %, отпадната вода за 1.1 %, автомобилите за 1.0 %, другите лични предмети за 0.8 %, другите медицински производи, туристичките пакет-аранжмани за 0.5 %, снабдувањето со вода, мебелот и покуќнината за 0.3 % и конфекцијата за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во ноември 2019 година, во споредба со ноември 2018 година, бележи намалување од 0.1 %, а индексот на цените на мало бележи намалување од 1.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика