Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот според COICOP и цени на мало, октомври 2019 година

четврток, 07 ноември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во октомври 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.9, а индексот на цените на мало 99.5.

Намалување на индексите на трошоците на животот во октомври 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај сувото овошје и јаткастите производи за 4.3 %,  свежото и разладеното овошје за 2.2 %, свежиот и разладениот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 1.2 %,  свежата и разладена риба за 0.7 %, јајцата за 0.3 %, оризот, другите преработки од месо, маслото и маснотиите, жестоките пијалаци за 0.2 %.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај авионскиот превоз на патници за 20.9 %, туристичките пакет-аранжмани за 4.5 %, фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 3.2 %, другите финансиски услуги неспомнати на друго место за 2.1 %, дисковите, касетите, дискетите, ЦД-ромовите, филмовите за 1.8 %, телефон и телефакс опремата за 0.8 %, одржувањето и поправката на сопствените сообраќајни средства за 0.3 %, ткаенините, опремата за спорт, кампирање и рекреација во природа за 0.2 %.

Пораст на индексот на трошоците на животот во октомври 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај сушеното, соленото и чаденото месо за 1.1 %, другите прехранбени производи и цигарите за 0.7 %, виното за 0.5 %, трбушките, млекото за 0.4 %, месото за 0.3 %, другите пекарски производи, минералната вода, газираните пијалаци, сокови од овошје и зеленчук за 0.2 %.

Во октомври 2019 година, пораст на индексите на трошоците на животот, исто така, е забележан и кај гасот за домаќинствата за 5.8 %, информатичката опрема за 2.1 %, течните горива и мазива како дел од опремата за сопствени сообраќајни средства за 2.0 %, цврстите горива за домаќинствата за 1.5 %, конфекцијата за 1.4 %, другите услуги за опрема за сопствен превоз за 1.3 %, отпадната вода за 0.9 %, автомобилите, велосипедите и домашните миленици и сродни производи за 0.8 %, текстилот за домаќинствата, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.7 %, средствата за чистење и одржување на станот, електричните апарати за лична хигиена за 0.5 %, снабдувањето со вода, големите електрични апарати за домаќинствата, другите медицински производи, другите услуги, неспомнати на друго место за 0.4 %, обувките за 0.3 %, услугите за одржување и поправка на станот, течните горива за домаќинствата, малите електрични апарати за домаќинствата, другите апарати и производи за лична хигиена за 0.2 %.

Индексот на трошоците на животот во октомври 2019 година, во споредба со октомври 2018 година, бележи намалување од 0.2 %, а индексот на цените на мало бележи намалување од 1.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 23295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика