Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот според COICOP и цени на мало, септември 2019 година

понеделник, 07 октомври 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во септември 2019 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.4, а индексот на цените на мало 98.6.
Намалување на индексите на трошоците на животот во септември 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај свежиот и разладениот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 3.9%, свежото и разладеното овошје за 2.8%, сувото овошје и јаткастите производи за 1.9%, другите прехранбени производи за 1.7%, оризот за 0.8%, брашното и другите житарици за 0.5%, млекото, маслото и маснотиите за 0.3% и јајцата за 0.2%.
Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај авионскиот превоз на патници за 20.2%, туристичките пакет-аранжмани за 10.5%, услугите за сместување за 6.5%, гасот за домаќинствата за 2.3%, домашните миленици и сродни производи за 1.2%, течните горива и мазива како дел од опремата за сопствени сообраќајни средства, игрите, играчките и хобијата за 1.1%, цврстите горива за домаќинствата, опремата за спорт и кампирање во природа за 0.9%, конфекцијата за 0.7%, дисковите, касетите, дискетите, ЦД-ромовите, филмовите за 0.6%, средствата за чистење и одржување на станот, другите печатени материјали за 0.5%, книгите за 0.4%, малите електрични апарати за домаќинствата, другите лични предмети за 0.3%, текстилот за домаќинствата, автомобилите, другите услуги неспомнати на друго место за 0.2%.
Пораст на индексот на трошоците на животот во септември 2019 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај сирењето и урдата за 1.3%, свежата и ладена риба за 0.6%, другите пекарски производи за 0.5%, месото за 0.4% и јогуртот за 0.3%.
Во септември 2019 година, пораст на индексите на трошоците на животот исто така е забележан и кај фотографската и кинематографската опрема и оптичките инструменти за 6.2%, информатичката опрема за 1.7%, другото образование за 1.4 %, стаклените садови, кујнскиот прибор и другата опрема, телефон и телефакс опремата за 1.2%, течните горива за домаќинствата, велосипедите за 1.1%, канцеларискиот материјал и материјалите за цртање, накитот и часовниците за 1.0 %, угостителските услуги за 0.5 % и опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.3%.

Индексот на трошоците на животот во септември 2019 година, во споредба со септември 2018 година, бележи пораст од 0.3 %, а индексот на цените на мало бележи намалување од 0.7%.
 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика