Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, февруари 2011

понеделник, 07 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во февруари 2011, во однос на јануари 2011, изнесува 100.9, а во однос на февруари 2010 изнесува 103.9.

Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во февруари 2011, во однос на јануари 2011, пораст на индексите е забележан во групите: Храна и безалкохолни пијалаци за 2.2%, Здравје за 0.8%, Домување, вода, електрика, гас и др. горива за 0.4%, Останати стоки и услуги за 0.3%, Алкохолни пијалаци, тутун за 0.2%, Комуникации и Ресторани и хотели за 0.1%.

Намалување на индексите на трошоците на животот е забележано во групите: Рекреација и култура за 1.1%, Облека и обувки и Транспорт за 0.2%.

На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина и Образование.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика