Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот според COICOP и цени на мало, февруари 2018

среда, 07 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во февруари 2018 година,
во однос на претходниот месец, изнесува 100.2, а индексот на цените на мало 100.1.


Пораст на индексите на трошоците на животот во февруари 2018 година, во споредба со претходниот месец, е
забележан кај свежото и разладеното овошје за 5.3%, замрзнатите морски плодови за 1.1%, месото за 0.9%, другите
преработки од месо за 0.8%, свежата и разладената риба за 0.4%, сушениот зеленчук, другиот конзервиран и
преработен зеленчук и безалкохолните пијалаци за 0.3%.


Во февруари 2018 година, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај болничките услуги
за 3.8%, течните горива за домаќинствата за 1.5%, поправката на аудиовизуелната, фотографската и информатичката
опрема за 1.4%, мебелот за домаќинствата за 1.2%, течните горива и мазива како дел од опремата за сопствени
сообраќајни средства за 0.8%, опремата за прием, снимање и репродукција на звук и слики за 0.6%, авионскиот
превоз на патници, дисковите, касетите, дискетите, цедеата, филмовите за 0.4%, текстилот за домаќинствата, малите
електрични апарати, услугите за одржување на станот, резервните делови за сообраќајните средства, другите лични
предмети за 0.3%, обувките, средствата за чистење и одржување на станот и информатичката опрема за 0.2%.


Намалување на индексите на трошоците на животот во февруари 2018 година, во споредба со претходниот месец, е
забележано кај замрзнатиот зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 0.9%, сувото овошје и јаткастите
производи за 0.7%, другите прехранбени производи за 0.6%, другите пекарски производи, свежиот и разладениот
зеленчук освен компирот и другите коренести плодови за 0.5%, другите преработки од риба и морските плодови,
јајцата за 0.4%, оризот, млекото и јогуртот за 0.2%.


Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај гасот за домаќинствата за 2.8%,
градините, растенијата и цвеќињата за 1.6%, цврстите горива за 1.1%, фотографската и кинематографската опрема и
оптичките инструменти за 0.9%, теписите и другите покривки за под, парамедицинските производи за 0.6%, облеката,
стаклените садови, кујнискиот прибор и другата опрема за 0.5% и услугите за сместување за 0.3%.


Индексот на трошоците на животот во февруари 2018 година, во споредба со февруари 2017 година, забележа пораст
од 1.9%, а индексот на цените на мало забележа пораст за 3.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика