Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, ноември 2010

вторник, 07 декември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен со цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во ноември 2010 година во однос на октомври 2010 година, изнесува 100.4, а во однос на ноември 2009 година изнесува 102.9.

Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во ноември 2010 година, во однос на октомври 2010 година, пораст на индексите е забележан во групите: Останати стоки и услуги за 0.8%, Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина и Рекреација и култура за 0.7%, Храна и безалкохолни пијалаци за 0.5%, Транспорт за 0.4%, Домување, вода, електрика, гас и др. горива за 0.3%, Облека и обувки и Ресторани и хотели за 0.2%.

Намалување на индексите на трошоците на животот е забележано во групата Комуникации за 0.1%.

На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Алкохолни пијалаци, тутун, Здравје и Образование.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика