+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Трошоци на животот, според класификацијата COICOP, октомври 2010

понеделник, 08 ноември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во октомври 2010, во однос на септември 2010, изнесува 100.3, а во однос на октомври 2009 изнесува 102.7.

Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во октомври 2010, во однос на септември 2010, пораст на индексите е забележан во групите: Облека и обувки за 1.4%, Алкохолни пијалаци, тутун за 1.3%, Храна и безалкохолни пијалаци и Транспорт за 0.4%, Домување, вода, електрика, гас и др. горива за 0.3%, Ресторани и хотели за 0.2% и Образование за 0.1%.

Намалување на индексите на трошоците на животот е забележано во следните групи: Рекреација и култура за 1.0% и Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина за 0.1%.

На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Здравје, Комуникации и Останати стоки и услуги.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  [email protected] 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика