Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Порастот на трошоците на животот според класификацијата COICOP, во јуни 2010, во споредба со мај 2010, изнесува 0.2%

четврток, 08 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во јуни 2010, во однос на мај 2010, изнесува 100.2, а во однос на јуни 2009 изнесува 101.8.

Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во јуни 2010, во однос на мај 2010, пораст на индексите е забележан во групите: Комуникации за 2.9%, Ресторани и хотели за 0.6%, Храна и безалкохолни пијалаци и Рекреација и култура за 0.4%, Останати стоки и услуги за 0.2% и Алкохолни пијалаци, тутун за 0.1%.

Намалување на индексите на трошоците на животот е забележано во следните групи: Транспорт за 1.2% и Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина за 0.1%.

На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Облека и обувки, Домување, вода, електрика, гас и др. горива, Здравје и Образование.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика