Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Порастот на трошоците на животот, според класификацијата COICOP, во февруари 2010, во споредба со јануари 2010, изнесува 0.4%

понеделник, 08 март 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во февруари 2010, во однос на јануари 2010, изнесува 100.4, а во однос на февруари 2009 изнесува 100.6.

Анализирано по главни групи, според намената на потрошувачката, во февруари 2010, во однос на јануари 2010, пораст на индексите е забележан во групите: Храна и безалкохолни пијалаци за 0.9%, Останати стоки и услуги за 0.6%, Транспорт за 0.5%, Комуникации за 0.3%, Домување, вода, електрика, гас и др. горива, Мебел, покуќнина и одржување на покуќнина и Здравје за 0.2%.

Намалување на индексите на трошоците на животот е забележано во следните групи: Рекреација и култура за 2.4% и Облека и обувки за 0.2%.

На ниво од претходниот месец останаа индексите на групите: Алкохолни пијалаци, тутун, Образование и Ресторани и хотели.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика